Pro koho je koučink vhodný a pro koho ne.
Pro koho je koučink vhodný a pro koho ne. Pro úspěšný průběh koučovacího sezení je důležité co nejdříve poznat, s kým má smysl koučink provádět, a kdo ještě není připraven. Je radost pracovat s klienty, kteří jsou připraveni. Dosahují totiž rychle velkých pokroků. To dodává sebejistotu a motivaci v koučinku pokračovat nejen pro klienta, ale také pro kouče.
Naopak, pokud klient není na koučink připraven, je důležité mu vysvětlit, že kouč je průvodce celým procesem, je klientovým největším fanouškem k dosažení jeho cílů, ale "nemůže za něho chodit do posilovny". Stále bude zodpovědností klienta, aby uskutečnil plán akcí, na kterém se na koučinku domluví. Jinak se nestane nic, případně to může být ještě horší. Na některé klienty funguje negativní motivace. Také je potřeba dát jasně najevo, že koučink neslouží na vyřešení fyzických a psychických poruch, na které existuje lékařská diagnóza. Takové případy je potřeba doporučit k příslušným specialistům (psycholog, psychiatr, lékař). Samozřejmě mohou nastat překážky a bloky. Život není perfektní. V tom případě je potřeba, aby klient bloky a negativní emoce identifikoval, a s koučem spolupracovali na jejich odstranění.
Klient, který je připraven na koučink a ochoten na sobě pracovat, má tyto klíčové vlastnosti:
1. Ochota se otevřít: Klient je ochoten přemýšlet o sobě a svém životě z nového úhlu pohledu a zvažovat nové přístupy a možnosti.
2. Odpovědnost: Klient je ochoten převzít odpovědnost za svůj život. Je ochoten přijmout, že jeho jsou rozhodnutí a činy, které ho dovedly do současné situace. Klient je také ochoten převzít odpovědnost za to, aby se situace změnila.
3. Připravenost změnit své chování: Klient je připraven změnit své chování a zvyky, které mu brání v dosažení jeho cílů.
4. Otevřenost pro nové nápady a možnosti: Klient je otevřený novým nápadům a možnostem, které mohou pomoci dosáhnout jeho cílů.
5. Kladný postoj: Klient má kladný postoj k sobě a věří v sebe sama. Má naději a víru, že může dosáhnout svých cílů.
Klient, který není připraven na koučink, může mít tyto znaky:
1. Zpochybňuje potřebu koučování: Klient může mít pocit, že není potřeba koučování nebo že už všechno ví.
2. Odmítá být zodpovědný: Klient může hledat viníka mimo sebe a odmítat převzít odpovědnost za svůj život a situaci.
3. Odmítá změnu: Klient může být příliš pohodlný a nechce změnit své chování nebo zvyky, i když mu brání v dosažení cílů.
4. Negativní postoj: Klient může mít velmi negativní postoj k sobě a nedůvěřuje svým schopnostem. Může se cítit beznadějně a pesimisticky.
5. Neochota pracovat na sobě: Klient může být neochotný pracovat na sobě a nechtít se otevřít novým nápadům a přístupům. Klientům, kteří nejsou na koučink připraveni obvykle zadáte "domácí úkol", který musí udělat, vyplnit a odevzdat předtím, než přijdou na první, případně další sezení.
Pokud klient "domácí úkol" odevzdá, tím projeví svoji motivaci pracovat na sobě a může přijít na další sezení.
Pokud jste připravení a nebo taky ne, ale věříte, že vám můžu pomoci formulovat vaše cíle, neváhejte si objednat koučovací rozhovor. Těším se na vás Dáša.