Naše myšlenky nás utvářejí

22.04.2024

Jsme to, co si myslíme

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou sílu mají naše myšlenky, co vše vlastně znamenají slova a jak jsou mocná? Slova jsou prostředkem pro vyjádření našich myšlenek – tedy toho, co se nám honí hlavou, co nás trápí nebo nám naopak dělá radost. Tím, že si danou věc konkrétně pojmenujeme, řekneme nahlas či v duchu, napíšeme, získá na síle, důležitosti, více ji vnímáme. Náš mozek na ni prioritně upne svou pozornost. Asi všichni známe situaci, kdy si koupíme auto určité značky a pak máme pocit, že se druhý den dohodli snad všichni majitelé této značky, že vyjedou do ulic – naše auto vidíme všude. Takto "jednoduše" mozek funguje. Jakým myšlenkám věnujeme svou pozornost, takové vnímání reality si "přivodíme".
Zkuste se následující týden či dva soustředit na to, co si myslíte a co říkáte. Myslíte a mluvíte především o tom, co Vás potěšilo, co se povedlo, kde jste uspěli a na co se těšíte, co klapne? 

Nebo se myšlenky a slova zaměřují především na problémy, negativní dopady, pochyby, strachy a nepříjemnosti? Neposilují Váš pocit bezmoci?
Jak myslíte, že negativní/pozitivní myšlenky ovlivňují to, jak se cítíte, jak jednáte, co hlavně vnímáte a jak se rozhodujete?
Jako další level vědomě zaměňujte sebeomezující výroky, jako: Na tohle nemám. To nedám… za výroky typu: Vím přesně, co mi to přinese a proč to dělám. Bude to náročné, možná si sáhnu na dno svých sil, ale zvládnu to. Aby náš mozek zajistil naše přežití, je jeho vývojově danou přirozeností hledat nástrahy a negativa.

My však máme v ruce "páky", kterými můžeme vědomě ovlivnit zaměření i vnímání situací našim mozkem. Sami můžeme vědomě dodat mozku pozitivní náboj.

Pokud vás nastavení pozitivní mysli zajímá objednejte se na sezení.

Dáša