Koučink vám pomůže najít vysněnou práci
V práci trávíme často nejvíce hodin z našeho týdne. Baví vás vaše práce? Těšíte se do ní? Naplňuje vás? A pokud ne, chcete to změnit? Koučink může být jedním z nástrojů, jakým dosáhnout práce, která by vás uspokojovala a naplnila váš život o to větší spokojeností.
Jak najít práci, která by nás naplňovala?
Hodně lidí si dnes klade otázku po tom, jaká práce by je bavila tak, aby se do ní v neděli večer těšili a nebyla pro ně jen zdrojem příjmu. Práce, která nás naplňuje a dává nám smysl, podstatným způsobem ovlivňuje naši životní spokojenost a energii, a proto stojí za to se nad tímto tématem v klidu zamyslet.
Co mě bavilo v dětství ?
Jednou z prvních otázek, které svým klientem kladu, když za mnou s tímto problémem přijdou, je otázka na to, co je bavilo jako děti a na co si nejčastěji hráli, když byli malí. Co bylo námětem jejich dětských her a snů? Někteří musí usilovně zapátrat v paměti, protože většinou už dávno zapomněli na to, čím chtěli jako malé děti být. Ale když se jim podaří něco z paměti vydolovat, často se objeví skrytý poklad v podobě toho, co si vlastně vždycky v skrytu duše přáli, jen na to v běhu života a každodenním shonu zapomněli. Taková informace je může nasměrovat tím správným směrem.
Další otázka směřuje k tomu, co teď dělají ve svém volném čas, k čemu je to přirozeně táhne, do jaké činnosti se dokážou zabrat natolik, že přestanou vnímat čas, únavu nebo hlad. Když totiž děláme něco, co nás opravdu baví, zpravidla nám čas letí velice rychle, a i když je to třeba činnost velmi náročná a namáhavá, více energie nám ve výsledku přinese než ubere. A většinou je to také něco, co nám jde velmi dobře samo od sebe, v čem jsme opravdu dobří aniž se musíme něco speciálního učit a vynakládat na to velké úsilí. Takovým způsobem odhalíme naše silné stránky, na kterých můžeme dále stavět. Nemá totiž smysl se pokoušel vyniknout v tom, v čem dobří nejsme, to je jen ztráta času a energie a nikdy v této oblasti nedosáhneme takového mistrovství, abychom v tom opravdu vynikli. Mnohem lepší a efektivnější je zaměřit se na to, co nám jde samo od sebe, v čem jsme lepší než ostatní, co nám dělá radost a to dále rozvíjet a v tom se zlepšovat.
Moje hodnoty a postoje
Dalším tématem, nad kterým je také vhodné se zamyslet jsou naše hodnoty, tedy to, čemu věříme a o co se při našich rozhodnutích opíráme. Možností, jak zjistit, které hodnoty to jsou, je více. Jednou z nich je napsat si na papír, co obdivujeme u ostatních. Většinou jsou věci, které jsou i pro nás důležité, a které odpovídají naším osobním hodnotám.
Tímto způsobem tedy můžeme prozkoumat všechny tři oblasti:
Naše silné stránky
Co nás baví, naše touhy a vášně
Osobní hodnoty
Poté hledáme nějaké styčné body a to, co mají všechny společné. Z toho pak může vykrystalizovat nějaký nový směr našeho snažení a pracovního směřování. Nejspíše přitom také narazíme na něco, co jsme do té doby o sobě nevěděli nebo si to neuvědomovali. Slouží to tedy i jako cenný zdroj sebepoznání, který můžeme dále ve svém životě využít.
Všechny tyhle otázky si můžeme klást sami nebo také s koučem, který nám pak na naší cestě za novou prací může pomoci stanovit cíle a priority, najít potřebné zdroje k jejich uskutečnění a dodávat odvahu a sebevědomí k jejich uskutečnění.
A klíčová otázka na závěr? Možná však, že všechno tohle o sobě víme a máme jasno v tom, co bychom rádi dělali, jen k tomu nenacházíme odvahu. V tom případě je dobré se zeptat sami sebe:
Co bychom dělali, kdybychom se nebáli?
Často je to totiž jen strach v naší hlavě, který nám brání jít za svými cíli a sny a jakmile se nám ho podaří překonat, cestu k jejich uskutečnění si už najdeme sami.
Můj způsob práce s klientem
Ve své práci s klienty se příliš nezaměřuji na "řešení problémů" neboť někdy se ukazuje, že mnohem účinnějším způsobem, jak "vyřešit problém" je zaměřit se rovnou na rozvíjení požadovaného řešení.
Na počátku tedy společně s klientem pracujeme na jeho vlastní představě, jak má jeho budoucnost v konkrétních oblastech života vypadat. Pro tuto představu se někdy také používají termíny jako sen nebo vize.
Poté si klient vybere a popíše své konkrétní cíle, které ho k jeho snu přiblíží. Těžištěm, ze kterého při plánování cesty k dosažení cílů společně vycházíme, jsou především klientovy vlastní silné stránky a minulé zkušenosti, které se mu v jeho životě osvědčily.
Klientovi tedy pomáhám hledat jeho vlastní cestu a doprovázím ho na ní, dokud svých cílů nedosáhne nebo již nechce dále pokračovat sám.
Chcete -li pomoct a rychleji nalézt řešení pro svou situaci a s pomocí odborníka přijít na to, co by vás bavilo, přijďte ke mně na sezení.
Poradce nebo kouč dokáže vhodnými otázkami klienta navézt k tomu, co by potřeboval, aby našel naplňující práci pro sebe. Pomůže mu také pochopit, proč pro něj bylo do teď těžké naplňující práci najít.Nikdy totiž není náhoda, že naplňující práci nemáte.
Jaké jsou nejčastější důvody?
Jedním z důvodů je naučený vzorec od rodičů.Slyšeli jste doma jako děti často od rodičů/če, že práce je na nic, že je ztráta času, že už je zas pondělí zase musí do práce, která ho nebaví? Od rodičů z jejich chování odkoukáme mnoho vzorců a tak někdy nasajeme i tu pracovní atmosféru a vytvoří se nevědomé vzorec – je obtížné najít naplňující práci.
Dalším velmi častým důvodem je, že rodiče nedávali dostatečný prostor vašim pocitům a potřebám. Pokud bylo z jakéhokoli důvodu problém vyjadřovat doma různá přání, potřeby či emoce (radost, zlost, strach, smutek), může být teď problém dostat se do kontaktu s vaším opravdovým "já" a v životě tak trochu tápete.Často tomu bývá v rodinách, kde jeden nebo oba rodiče manipulovali a nebo v rodině, kde o vás jako o dítě nejevili dostatečný zájem.
Dalším důvodem, který může souviset s předchozím je, že shazovali vaše "pokusy".Takoví rodiče vyžadují od dítěte přílišnou stagnaci a pokusy berou jako chybu.V rodinách, kde se nesmí chybovat můžete slyšet: "ty nikde nevydržíš", zase měníš práci, zas nejsi spokojená/ý. Podívej na ségru, tak je od střední pořád ve stejný práci.Jsi oc náročná/ý, nikde tě nebudou chtít. V takovém případě se pak člověk příliš zabývá tím, jestli není příliš náročný a trpí skutečně strachem, že dělá chybné kroky. V takovém případě si může nevědomě přitahovat situace, které mu to potvrzují. Stále si nevědomě opakuje strach, tím, že si moc vybírám, nic nenacházím a raději zůstává na místě v práci, kde je nespokojený.